חשיבותו של שמן מינרלי במטבח

רוב המטבחים מצוידים ב-בקבוקי שמן מינרליים טבעיים,  אבל בהצלחה במציאת שמן מינרלי מתאים ובטוח למזון. זה מצער, כי שמן מינרלים הכרחי בניקוי וחיטוי של מוצרים רבים במטבח, כמו קרשי חיתוך וסכינים, במיוחד במטבחים מקצועיים של שפים.

שימושים רבים ומגוונים לשמן מינרליים טבעי- בתעשיית הקוסמטיקה, מעבדות מדע, מפעלים, מסגרות תעשייתיות, מסגרות רפואיות, המכונאים משמנים איתו גלגלי שיניים ושופכים אותו למנועים כדי שהדברים יפעלו בצורה חלקה, כמעט בכל מקום אחר. אבל רק לעתים נדירות תמצאו אותו בשימוש במקום האחד שבו הוא נחוץ ביותר: המטבח.

כיום, ניתן למצוא סוגים רבים של שמנים שונים –  שמן תירס, שמן קנולה, שמן בוטנים, שמן זית ושמן שומשום. אולי אפילו תמצאו את הבקבוק של אגוזי לוז או שמן אגוזים. עם זאת, זה יהיה נהדר אם תתקלו בבקבוק שמן מינרלי ברמת מזון. זה מצער, כי שמן מינרלי שייך לכל מטבח. זה לא שמן בישול כמו האחרים, אבל יש לו סט מוגבל אך חשוב של יישומים.

למה שמן מינרלי טוב?

ישנם שני דברים חשובים ששמן מינרלי טוב עבורו במטבח. הראשון הוא עץ, והשני הוא מתכת. בשני החומרים הללו, הקפד להשתמש בשמן מינרלי המסומן “בדרגת מזון” – אתה לא רוצה לאכול תוספים מגעילים שניתן למצוא בסוגים אחרים של שמן מינרלי.

כל עץ ללא לכה במטבח, לרבות לוחות חיתוך עץ, משטחי קצבים ואיי מטבח, צריך להיות ממוזג בשמן כדי לשמור עליו במצב מעולה. קרשי חיתוך, בלוקי בוצ’ר שמאפשרים להתייבש בסופו של דבר יתעוותו וייסדקו, במיוחד בתפרים שבהם חלקי העץ מתחברים זה לזה. שמן מינרלי נספג בעץ, עוזר לשמור עליו. עם זאת, הוא לא רק שומר על עץ במצב טוב – הוא פועל גם כמחסום דוחה מים. זה גם יקטין את הסיכוי שהעץ ירקב ממגע ממושך עם מים.

באיזו תדירות כדאי לשמן קרש חיתוך או בוצ’ר בלוק?

פחות או יותר בכל פעם שזה נראה יבש, מה שאתה יכול לדעת על פי מראה או על ידי פיזור מעט מים מעל. אם המים נספגים בעץ, הגיע הזמן לשמן. לרוב מומלץ לבצע מספר מריחות תכופות של שמן מינרלי בשלב מוקדם, כדי להיות בטוח שהעץ רווי במלואו. ככל שעובר הזמן, אתה יכול להפחית את התדירות לאחת לחודש.

מומלץ לשפוך בנדיבות את השמן על פני הבוצ’ר, לפזר אותו כדי לכסות את כל המשטח, ואז לתת להם זמן לשתות אותו. לעתים קרובות עדיף להשאיר את הבוצר מחוץ לארון, על השולחן או השיש, למשך הלילה ובבוקר לחזור לנגב היטב עם מטלית יבשה את עודפי השמן שלא נספגו.

שמן מינרלי ומתכת

שפים רבים משתמשים בשמן מינרליים טבעי כדי לנקות ולתחזק סכינים ממתכת, בעזרת מגבת יבשה על להב הסכין. לשפשף קלות לאחר שטיפתם וייבושם. השמן יוצר מחסום הגנה על הלהבים, המונע מלחות באוויר להרוס  את המתכת. בעוד שהנירוסטה אינה זקוקה לציפוי של שמן מינרלי, עדיין ניתן להשתמש בשמן לניקוי והברקת המתכת, מה שמעניק לה גימור מבריק.

מה יש בשמן מינרלי שהופך אותו לכל כך מתאים ליישומי מטבח אלה?

התשובה פשוטה – עמידות בפני חמצון.

האם שמת לב ש משטחים מסוימים במטבח שלך נוטים להיות מעט דביקים עם הזמן? לרוב זה נובע משמן בישול שהתחמצן. שמן, כפי שאתה יכול לדמיין, עולה על כל משטח במטבח – הוא יורק וניתז, מטפטף, נמרח ומתאדה. בסופו של דבר, הוא יוצר שכבה דקה על ארונות, על מכסה המנוע או האוורור מעל הכיריים שלך, על מאווררים ותקרות… בכל מקום.

עם הזמן, אותם שמני בישול מתחמצנים, תהליך מורכב שמוביל בסופו של דבר ל-מולקולות שמתחברות יחד ליצירת שרשראות מולקולריות גדולות יותר, הנקראות פולימרים. ככל שהפולימרים הגדולים הללו נוצרים, השמן הופך לצמיגי יותר. ולכן עדיף לנקות את הנקודות הללו בתדירות גבוהה כדי שהציפוי לא יגיע לשלב הבלתי אפשרי.

שמן מינרלי פחות רגיש לחמצון מאשר אותם שומני בישול. משמעות הדבר היא שהוא יכול להישאר נוזלי גם לאחר חשיפה לחום, לחלוף עם הזמן. זה לא מושלם בהקשר הזה – גם זה יכול בסופו של דבר להתחמצן. להרבה שמן מינרלי יש תוספים שיעזרו להתנגד לכך, כולל נוגדי חמצון ומרכיבים אחרים שעוזרים לשמור על שמן הבסיס קרוב ככל האפשר למצבו המקורי, למשך זמן רב ככל האפשר. בשמן מינרלי בדרגת מזון יש תוספים נוגדי חמצון, כמו ויטמין E, שיכולים למלא את התפקיד הזה תוך שהם נשארים בטוחים לאכילה.

איזה סוג שמן מינרלי כדאי לקנות?

ישנם מספר מוצרים בחוץ המשווקים כמשומנים במיוחד לשימון קרשי חיתוך, בלוקים קצבים וסכינים. חלקם מכילים תוספים, כגון שעוות דבורים. אבל מעל הכל, הדבר שאני מחפש בשמן המינרלי שבו אני משתמש על קרשי החיתוך והסכינים שלי, מלבד שהוא בטוח לאכילה, הוא הכמות: אני רוצה הרבה בהישג יד, אז אני באמת יכול להציף את קרשי החיתוך והמשטחים שלי.