יתרונות של בוצ'ר עץ

כאשר אתה מתכנן לרכוש קרש חיתוך טוב ואיכותי לטווח הארוך ,שני דברים חשובים שיש לקחת בחשבון:
מה יהיה השימוש בקרש החיתוך?
אופן ניקוי ותחזוקה של הקרש.

מומלץ לבדוק מה הם הסוגים הפופולריים, איזה סוג קל יותר לניקוי, איזה חומר מתאים לשימוש עם אוכל מסוים. קרשי חיתוך עשויים מחומרים רבים ושונים. אפשרויות עץ, זכוכית ופלסטיק הן מה שסביר להניח שתמצא בזמן הקנייה.

להלן סקירה כללית של החומרים הקיימים בשוק, העמידות שלהם ורמת התחזוקה.

  • פלסטיק – אנשים נוטים לחשוב שקרשי חיתוך מפלסטיק הם הקלים ביותר לניקיון מכיוון שניתן להכניס אותם למדיח כלים, בניגוד לעץ. למעשה, פלסטיק הינו קרש חיתוך מהסוג המבוקש ביותר, על פי מחקר של אוניברסיטת מישיגן ומחקר נוסף שנעשה על ידי אוניברסיטת ויסקונסין. אומנם, בכל פעם שאתה משתמש באחד, הסכין משאירה חתכים קטנים בפלסטיק. זה מהווה "בית" נחמד לגידול חיידקים.
    לכן,  לא מומלץ להכניס קרש חיתוך מפלסטיק למדיח כלים, כי הוא עלול לא לחטא את כל החריצים. רצוי  לשפשף את הקרש היטב עם סבון ומים חמים תחת זרם בכיור כדי להיכנס לפינות וחריצים, ואז לחטא אותו עם חומר חיטוי על בסיס מים, חומר שהינו בטוח לשימוש במגע עם אוכל.  עם זאת, ברגע שיש הרבה חריצים וחתכים בולטים בפלסטיק, הגיע הזמן לזרוק אותו. אתה יכול להחליף קרש חיתוך כל כמה חודשים, למרות שזה לא מאוד חסכוני או טוב לאיכות הסביבה.
  • עץ – ישנם שני סוגים של קרשי חיתוך מעץ: עץ קשה ועץ רך. עצים קשים, כמו מייפל, אלון או במבוק, אינם מצטלקים באותה קלות כמו עצים רכים ופלסטיק. עם זאת, עצים רכים לא יהרסו את הסכין שלך באותה מהירות כמו עצים קשים.
    לוחות עץ מייפל או אשור עשויים מגוש עץ בודד. הם לא יצרו חריצים על פני הבוצ'ר משימוש מרובה בסכינים חדות שבהם חיידקים יכולים לגדול, מה שהופך אותם לבטוחים הרבה יותר מפלסטיק.  לא משנה באיזה עץ תבחרו, הבעיה הגדולה ביותר ברוב קרשי החיתוך מעץ היא שהם סופגים מיצים מבשרים. זה יכול להוביל לצמיחת חיידקים מסוכנים. ארגוני בטיחות מזון ממליצים בדרך כלל להשתמש בקרש חיתוך לא נקבובי לבשר נא, כמו פלסטיק. אם אתה משתמש בקרש עץ עבור בשר, הקפד לחטא אותו ולייבש אותו היטב לאחר כל שימוש. אם אתה חייב להשתמש בעץ, בחר במבוק. זה הפחות נקבובי ממשפחת העץ.

    לניקוי בוצ'רים העשויים עץ, יש לשפשף אותם היטב במים חמימים וסבון, לשטוף ולחטא עם חומר חיטוי מאושר למגע עם אוכל. התרחק מחומרי חיטוי על בסיס כלור מכיוון שהם עלולים להזיק לעץ. כשתסיים, תייבש את הקרש במגבת ואפשר לו להתייבש לחלוטין באוויר לפני הנחתו בארון סגור כדי למנוע עיוות. בניגוד לפלסטיק, אין צורך לזרוק קרשי חיתוך מעץ כאשר נוצרים חתכים וחריצים על פני הקרש. אפשר  לשייף את פני השטח עם נייר זכוכית עדין, לשטוף אותו היטב תחת זרם מים, לייבש ואז למרוח אותו עם מעט שמן מינרלי. זה יהיה טוב כמו חדש.

  • זכוכית – לא מומלץ להשתמש בקרשים חיתוך העשויים זכוכית מסיבה אחת פשוטה: הם רועשים. כל חיתוך של סכין יהדהד בכל המטבח ויגרום לאוזניים שלך לצלצל ,וקרש חיתוך אף ייסדק ויישבר. קשה מאוד לצלק קרש מזכוכית עם סכין, אבל תאר לעצמך מה המשטח הקשה הזה עושה לסכינים שלך. היתרון הגדול והמשמעותי של קרש חיתוך מזכוכית היא אופן הניקוי והחיטוי שלו – להכניס אותו למדיח כלים, והרי הוא יוצא נקי, מחוטא ומוכן לשימוש חוזר.

אז באיזה סוג כדאי להשתמש לשמושים אחרים?

קרשים העשויים פלסטיק או עץ במבוק – חיתוך בשר, נא או מבושל, חיתוך גבינות, ירקות, פירות, לחמים.
קרשים העשויים  זכוכית  – הם הטובים ביותר ללישה של בצק, חיתוך עוגיות מכיוון שהם חלקים מספיק כדי שתוכל להשתמש בהם במקום נייר שעווה על השיש. בנוסף, זה שומר על השיש שלך נקי יותר.