מזוזות מעוצבות

אחד מהאלמנטים העיצוביים הראשונים שהעין פוגשת הוא, בית המזוזה. וכשיש מזוזה מעוצבת מותקנת בבית, יש בעצם עיצוב ייחודי שפוגש גם את העין וגם את הנשמה יחד. בסופו של דבר, המזוזה מחוברת לשורשינו היהודים הקדומים ביותר. אם כך, הנה כמה טיפים לבחירת מזוזות מעוצבות. 

בין אם אתם צריכים בית מזוזה בגודל כזה או אחר, יהיה חשוב להתאים נכון את המזוזה לבית. יהיה צורך לוודא כי המזוזה נכתבה על ידי סופר סת”ם, לוודא שהמזוזה אינה פסולה, שהיא נכתבה על פי הכללים בהלכה ועוד. ואם מחליטים לרכוש מזוזה מעוצבת לבית, הכללים האלו רלוונטיים גם כאן. בעזרת צוות המומחים של חנות דוד ויהונתן (מזוזות עץ מלא), ריכזנו עבורכם את הטיפים הבאים. נתחיל עם מה שמעניין את כולנו, כמה עולות מזוזות מעוצבות? 

כל מה שצריך לדעת על התקנת מזוזה מעוצבת בבית 

רגע קטן לפני שמדברים על מחירי מזוזות בעיצוב ייחודי, מדברים על סוגי מזוזות. ישנן מזוזות פלסטיק, שבדרך כלל יהיו הזולות ביותר בשוק. יחד עם זאת שהן נחשבות הזולות בשוק, הן גם נחשבות פחות איכויות. בית מזוזה מפלסטיק בדרך כלל נסדק ונשבר הרבה יותר מהר מחומרי גלם אחרים. 

וכמובן, שתלוי מאוד גם במזג האוויר. שזהו פרט שלא רבים לוקחים בחשבון. חשוב להבין, מזג האוויר משפיע רבות על פריטים שונים בבית. למשל, מנעול הבית יוכל להחליד בקלות אם אתם מתגוררים בקרבה לחוף הים. זאת, בשל המליחות הרבה שקיימת באוויר ומזג האוויר היבש. 

עד כמה בית מזוזה מושפע ממזג האוויר? 

בדומה למנעולים, צירים של דלתות וארונות בבית, גם בתי מזוזות מושפעים ממזג האוויר במידה מסוימת. אם בית המזוזה נוטה להירטב (למשל במקרים של בית קרקע) רבות, הוא יגלה יותר בלאי עם השנים. ואם בית המזוזה עשוי פלסטיק והוא ממוקם בחוץ, צפו לסדקים במשך הזמן בפלסטיק. עכשיו, כשמדברים על מזוזות מעוצבות מעץ מלא, מדברים לא רק על עיצוב המזוזה. 

למעשה, מדברים על עמידות בית המזוזה לאורך טווח. כלל אצבע שכדאי לזכור: אם בית המזוזה עשוי עץ מלא, הוא יהיה הרבה יותר עמיד במשך הזמן ויתבלה פחות. עד כאן דיברנו על חומר הגלם ועל העמידות שלו בפני מזג האוויר. 

מה עוד צריך לדעת לגבי מזוזה מעוצבת והתקנתה? 

מעבר לעמידות של בית המזוזה, חשוב גם לזכור כי יש צורך להתאים את עיצוב המזוזה לעיצוב הבית. כדאי לזכור, בית המזוזה הינו הפריט העיצובי הראשון שהעין פוגשת בו. ברגע שאדם נפגש עם המזוזה ויזואלית, הוא מסיק לגבי העיצוב של שאר חלל המגורים, הבית. 

בכדי להתאים את המזוזה בצורה המדויקת ביותר, יהיה כדאי לערוך מחקר שוק מקדים טרם הרכישה. למשל, כמה עולות מזוזות מעוצבות לבית ולמשרד? לידיעתכם, מזוזה מעוצבת יכולה להיות מתומחרת בין טווחי מחירים של 250 ₪ – 750 ₪ ומעלה. בסופו של דבר, תלוי מי עיצב אותה ותלוי באילו חומרי גלם עיצבו אותה. כמו כן, ישנן מזוזות מעוצבות בגדלים מאוד שונים. 

מה הגודל של בית מזוזה מעוצבת? 

ישנם בתי מזוזות בגודל של 8 ס”מ, כמו גם בתי מזוזות בגדלים של 10-12 ס”מ. רגע לפני שאתם רוכשים בית מזוזה מעוצב, אתם צריכים לבדוק מה גודל הקלף של המזוזה. חבל לרכוש מזוזה מעוצבת קטנה, בעוד שהקלף עצמו גדול. זה פשוט לא יתאים. וכידוע, אסור לבצע קיפולים וקימוטים במזוזות, זה יכול לפגום בכשרות שלה. צריכים מידע נוסף בנוגע לרכישת מזוזות מעוצבות לבית? צרו קשר עם דוד יהונתן – עבודות עץ מלא באיכויות הגבוהות ביותר.